• Innowacja pedagogiczna „Ekosensoraczki”

        • Innowacja pedagogiczna „Ekosensoraczki” realizowana będzie w roku szkolnym 2023/2024 i skierowana jest do dzieci z grupy III. Główne założenia pracy na innowacyjnych zajęciach to rozbudzanie u dzieci ciekawości poznawania otaczającego świata przyrody, uwrażliwienie na potrzeby środowiska i zaszczepienie postawy proekologicznej oraz wspieranie rozwoju dzieci poprzez zaangażowanie zmysłów, stymulacja bazowych systemów sensorycznych, do których zaliczyć można zmysł: dotyku, przedsionka ale również pozostałych zmysłów t.j wzrok, słuch, smak i węch. Dzięki wprowadzeniu innowacji “Ekosensoraczki” dzieci będą mogły kształtować gotowość i umiejętność działania w zakresie ochrony środowiska. Innowacja ma za zadanie wpływać też na lepszy rozwój intelektualny, ruchowy i emocjonalno-społeczny dzieci, a także rozwijać dziecięce zainteresowanie otaczającym światem. Nowatorstwo tej innowacji to przede wszystkim wspieranie rozwoju zmysłów dzieci poprzez doświadczania oraz eksplorowanie otoczenia podczas zabaw. Dzięki zabawom dostarczającym różnorakich bodźców zmysłowych wspiera się integrację sensoryczną u dzieci oraz uatrakcyjnia zajęcia związane z ekologią.

          Autorzy innowacji: mgr Żaneta Skrzyczek - Kaluga oraz mgr Daria Fryś. 

          • Marchewkolina

          • Masy plastyczne dostarczają wielu doznań i oddziałują na dziecięcą wyobraźnię. Stymulują wszystkie zmysły: węch, wzrok, dotyk oraz smak. Są doskonałym pomysłem na efektywne spędzanie czasu z dzieckiem, mają ogromny wpływ na jego rozwój. ,,Pszczółki” miały ostatnio okazję w ramach zajęć z innowacji wykonać masę sensoryczną ,,marchewkolinę”. Przedszkolaki połączyły zblendowaną marchewkę z mąka ziemniaczaną i powstała pomarańczowa masa. Podczas ugniatania, formowania, zwijania, szczypania czy dłubania dziecko ćwiczy motorykę małą czyli sprawność dłoni i palców. Masy plastyczne są idealnym środkiem ekspresji. Mają terapeutyczną moc – działają wyciszająco, odprężająco, redukują stres.

          • Konkurs "Recykling - drugie życie odpadów"

          • W marcu zorganizowany został konkurs plastyczny „Recykling – drugie życie odpadów“. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych i zwrócenie uwagi na możliwość umiejętnego wykorzystania surowców wtórnych. Dzieci wykonywały piękne prace wspólnie z rodzicami. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, aż 19 dzieci wzięło udział w wykonaniu prac. Wszystkim uczestnikom i ich Rodzicom składamy ogromne gratulacje i podziękowania za udział w konkursie.

          • Dzień Dinozaura

          • 27 lutego obchodziliśmy święto znanych, prehistorycznych stworzeń czyli Dzień Dinozaura. Dzieci poznały historię dinozaurów, dowiedziały się kiedy żyły, czym się żywiły i jak wyglądały. Rozmawialiśmy na temat pracy paleontologa i wspólnie dokonaliśmy ,,wykopalisk" dzięki którym zobaczyliśmy jak wyglądają szkielety niektórych dinozaurów. Wykorzystaliśmy masę solną do robienia odcisków i powstały skamieliny dinozaurów. Największą atrakcją okazały się zamrożone dinozaury. Poszukiwania zamróżonych jaj zaczeliśmy w ogrodzie. Cel był jeden: wydostać dinozaury! To bardzo atrakcyjna zabawa sensoryczna dla dzieci. Próby wyciągnięcia dinozaura z zamarzniętego jaja skłaniają dzieci do eksperymentowania. Przedszkolaki nie poddawały się i dążyły do uwolnienia dinozaurów. Były próby rozwalenia lodu, posypywanie solą i oblewanie wodą. W sali sprawdziliśmy także czy lód rozpuszcza się szybciej w zimniej czy ciepłej wodzie. Wreszcie się udało. Satysfakcja była ogromna! Podczas tej zabawy dzieci nie tylko eksperymentowały, szukały rozwiązań, rozwijały zmysł dotyku, trenowały motorykę, ale i ćwiczyły wytrwałość w dążeniu do celu.

          • Zabawa z cieczą nienewtonowską

          • Ciecz nienewtonowska to niezwykły płyn. Świetne doświadczenie i ćwiczenie manualne, wpływające na integrację sensoryczną. Eksperymentowanie z cieczą nienewtonowską pozwala poznać jej fascynujące właściwości. To wspaniałe ćwiczenie sensoryczne dla dzieci, które pozwala poznać prawa fizyki i je łamać. Naoczny obraz wyjątku od hydrodynamicznego prawa Newtona, czyli obserwowanie cieczy, której lepkość zmienia się, w krótkim okresie czasu. Innymi słowy – gdy ją zgniatamy – stwarza wrażenie twardej, kruchej, gdy przestajemy – rozlewa się i ścieka przez palce. To wszystko podczas wspaniałej zabawy!

          • Kule sensoryczne

          • Pszczółki usprawniały swój układ dotykowy tworząć kule o różnej fakturze. Dzieci na początku oglądały papier o różnej grubości i fakturze. Podczas rozmów podawały przykłady wykorzystania papieru, np.: do rysowania lub do produkcji książek, czasopism, gazetek dla dzieci. Następnie każdy robił kule z papieru tj. z kartki z bloku technicznego i rysunkowego, z papieru śniadaniowego, gazety kolorowej i czarno-białej oraz folii aluminiowej i worków. Dzieci tworzyły kule o różnej wielkości, którymi następnie świetnie się bawiły. Przedszkolaki dobierały w pary kule o takiej samej fakturze, masowały stopy i dłonie, toczyły kule oraz podrzucały nimi i rzucały do celu.

          • Zamarzające bańki mydlane

          • Robienie baniek mydlanych to dla dzieci wielka frajda. Najczęściej jednak puszczane są na zewnątrz jedynie w ciepłe, letnie dni. Pszczółki postanowiły sprawdzić co się stanie, jeśli zaczniemy puszczać bańki na mrozie. Wydmuchiwane nie różniły się niczym od baniek w lecie, jednak gdy dotkneły chłodnej powierzchni, momentalnie zamarzały. W momencie kontaktu ze śniegiem czy gruntem na ściankach baniek zaczeły tworzyć się lodowe malowidła. Taki eksperyment bardzo spodobał się przedszkolakom.

          • Ekologiczne karmniki dla ptaków

          • Dzieci z grupy III wiedzą, jak ciężkim okresem dla ptaków jest zima. Dlatego z wielką ochotą i radością robiły wszystko by pomóc małym przyjaciołom. Przedszkolaki poznały nazwy i wygląd ptaków zimujących w naszym kraju oraz słuchały wierszy i opowiadań o „ ptasiej” tematyce. Pszczółki przygotowały ekologiczne karmniki dla ptaków. Dzieci smarowały rolki po papierze toaletowy tłuszczem, a następnie obtaczały rolki w mieszance przysmaków dla ptaków. Na koniec każde dziecko zawiesiło swój ekologiczny karmnik na terenie ogrodu przedszkolnego. Dokarmiając ptaki, dzieci zbliżyły się do nich, uwrażliwiły się na przyrodę, a także zyskały poczucie, że zrobiły coś dobrego.

          • Spacer po kamieniach - ścieżka sensoryczna

          • Przejście po ścieżce sensorycznej pozytywnie stymuluje nie tylko zmysł dotyku, ale również pobudza wzrok, słuch i węch. Nasze przedszkolaki z grupy "Pszczółki" miały okazję doskonalić swój zmysł dotyku w zabawach z materiałami o różnych fakturach. Najpierw za pomocą rąk dzieci sprawdzały, jakie w dotyku są przygotowane materiały, a następnie za pomocą stóp sprawdzały, jakie w dotyku są materiały użyte do zrobienia ścieżki sensorycznej. Dzieciom bardzo się taka zabawa podobała, wrażenia dotykowe były różne, każdy próbował przejść ścieżkę kilka razy.

          • Świąteczne ozdoby ekologiczne

          • W grudniu Pszczółki wykonywały świąteczne ozdoby z recyklingu. Dzieci wykorzystując kawałki kartonów i sznurka przygotowały upominki świąteczne dla swoich najbliższych. Dodatkowo dzieci wykonały też świąteczne lampiony ze słoików. Celem działania wśród dzieci było poszerzenie wiedzy ekologicznej, utrwalenie prawidłowego segregowania odpadów jak również propagowanie idei recyklingu. Przedszkolaki dowiedziały się także, iż można wyczarować fantastyczne rzeczy z nieużytków.

          • Jesienne grzybki - wysypywanki sensoryczne

          • Dzieci uwielbiają tworzyć barwne obrazy i przesypywać różne materiały. W tym przypadku były to jesienne grzybki. Przedszkolaki otrzymały kontur grzybów, który wypełniały różnymi ziarnami i łuskami. Taka zabawa dostarcza bodźców sensorycznych i nie tylko. To również wspaniały trening motoryki małej, rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej, spostrzegania, cierpliwości, uważności i dodatkowa możliwość wzbogacenia wiedzy przyrodniczej.

          • Spacer do lasu

          • Spacer po pobliskim lesie, w promieniach jeszcze rozgrzewającego słonka był dla nas dużą przyjemnością, relaksem, a przez to niezwykłą metodą uczenia się przyrody. Poznawaliśmy rodzaje drzew, rozpoznawaliśmy ich liście i owoce. W gąszczu roślin odnajdywaliśmy oznaki życia małych stworzeń. Ze znalezionymi darami natury wróciliśmy do przedszkola. Była to udana lekcja przyrody w środowisku naturalnym.

          • Światowy Dzień Mycia Rąk

          • Dnia 16 października w całym przedszkolu pachniało mydełkami, gdyż dzieci z grupy III obchodziły Światowy Dzień Mycia Rąk. Z tej okazji Pszczółki uczestniczyły warsztatach mydełkowych. Dzieci samodzielnie wykonały mydełka. Niesamowite doznania dla dziecięcych zmysłów i efekt końcowy. Do tego przypomnieliśmy sobie, dlaczego tak ważne jest mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem różnymi chorobami. Dzieci poznawały i utrwalały sobie etapy,  kolejność czynności oraz sposoby dokładnego mycia rąk ucząc się rymowanki, która towarzyszy nam codziennie przy myciu rąk.

          • Jesienna ścieżka sensoryczna

          • Nasze przedszkolaki bardzo lubią jesień. Dlatego zrobiliśmy ścieżkę sensoryczną, do wykonania której wykorzystaliśmy wszystkie zgromadzone w sali dary jesieni – kasztany, liście, żołędzie, szyszki i inne… Taka ścieżka sensoryczna ma bardzo duże znaczenie dla dziecięcych stópek – usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe, poprawia równowagę i koordynację ruchową i przede wszystkim stymuluje receptory. Ścieżka sensoryczna pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową, która jest niezbędna do prawidłowego poznawania świata przez dziecko. Spacer po wyznaczonej trasie sprawił dzieciom mnóstwo radości.

          • Dzień Drzewa

          • 10 października to szczególny dzień w kalendarzu młodego ekologa. W tym dniu w grupie III obchodziliśmy Dzień Drzewa. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i przyrody. Dowiedziały się również jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a tym samym zdrowia człowieka. Pszczółki wzięły udział w wielu aktywnościach, których głównym motywem było drzewo. Dzieci wykonały grupową prace plastyczną, bawiły się w ogrodzie przedszkolnym przytulając drzewa, a w czasie zabaw badawczych oglądały zgromadzone kawałki drzewa, dotykały kory, liści i gałęzi. Święto Drzewa to doskonała okazja by kształtować postawę ekologiczną wśród najmłodszych i rozbudzać w nich poczucie odpowiedzialności za zieleń wokół nas.

          • Rozpoczęcie innowacji

          • We wrześniu w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej „Ekosensoraczki” przedszkolaki wzięły udział kampanii Przytul się do drzewa oraz Ogólnopolskiej Akcji Sprzątania Świata. Dzieci zapoznały ze słowem „zero waste", dowiedziały się czym jest filozofia „zero waste” oraz jakimi małymi krokami można zacząć wprowadzać w nasze życie. Pszczółki nauczyły się prawidłowo segregować odpady oraz jak na bezpieczne i mądrze poruszanie się po lasach.